ANA SAYFA HABERLER DUYURULAR GALERİ İLETİŞİM
...::: ...::: PASAPORT İÇİN TIKLAYINIZ!.. :::... :::...      ...::: :::: UMRE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR!.. :::...     
MENU

Reklam Alanı

------------------------------
İKRA KİTAP KIRTASİYE

    Sanayi Mah. Özel Cad.  Süleymaniye Camii yanı Dörtyol

Cep: 0541 596 19 71
-------------------

 EMLAK BEYİ

ARSA-EV-TARLA-İŞYERİ

CEP: 0530 112 8797

www.emlakbeyi.com

 .........................................

YENER

OPTİK & SAAT & LENS
Kozmetik ve Numaralı Lens
Yener&H.Ahmet HİNTOĞLU

 "Gözlükleriniz bilgisayarda hatasız yapılır."
 Mrkz Tel-Fax : 0326 712 2758
 Şube Tel         : 0326 681 8613
 Mrkz: Saat Meydanı No: 2  DÖRTYOL 
 
Şube: Şükrüpaşa Mh.
kurtuluş Cd. No: 44  ERZİN
ahmet_hintoglu@hotmail.com

---------------
KVK

YILDIZ İLETİŞİM

Saat Meydanında sizleri bekliyoruz.Her türlü Cep telefonu ve Aksesuarlarla  hizmetinizdeyiz.

---------------------------------------LİNKLER
Dörtyol-Payas Hakkkında
Dini Bilgiler
İslam Ansiklopedisi
Kur'an-ı Kerim
Hac Sorgulama
ZEKÂT HESAPLA
Dini Kavramlar
SİYER
A.DOST ELLER
HATAY FARAN Tur
EMLAK-ARSA
ZİYARETÇİ DEFTERİ

ANKET
Bu dünyaya ne için geldik?!
2
0
12
1
0

yasarhocam.com (DÖRTYOL-PAYAS )

DÖRTYOL

           İlçemiz doğu Torosların uzantısı olan Amanos (Nur) dağları ile Akdeniz'in İskenderun Körfezi arasında Kuzey-Güney doğrultusunda uzanan Dörtyol ve Payas Alüviyal ovalarından meydana gelmiştir. Doğusunda Amanos dağlan ve Hassa ilçesi, batısında Akdeniz ve İskenderun Körfezi, Kuzeyinde Erzin ilçesi ve güneyinde ise İskenderun ilçesi bulunmaktadır. İklimi; yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olup, tipik bir Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. İlçemizde yağışlar yağmur şeklinde olup, ülkemizde Rize ilinden sonra en fazla yağış alan merkezlerdendir. İlçe merkezinin denizden yüksekliği 70 metredir. En çok yağış Şubat, Mart, Nisan ve Aralık aylarında, en az yağış ise Ağustos ayında yağmaktadır. İlçemizde kar dağlık yüksek kesimlere düşmektedir. İlçemizde en düşük sıcaklık -7.0 derece olarak 1985 yılında gerçekleşmiştir. İlçemizde Don hadisesi genellikle Mart ayında görülmekte olup, nadiren de olsa Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında da görülmektedir.

İlçenin yüzölçümü 504 Km2 dir.

 

 PAYAS

 

      Payas tarih boyunca varlığını sürdürmüş, her dönemde bulunduğu coğrafi konum nedeniyle önemli bir geçiş noktası olmuştur. Şehir Çukurova’nın güneydeki son noktasıdır. Doğusunda Amanos dağları, kuzeyinde Dörtyol, güneyinde İskenderun ve Batısında Akdeniz bulunur. Tipik Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Payas’ın hemen doğusundaki Amanos Dağları ormanlarla kaplıdır. Halen Dörtyol İlçesine bağlı olan Payas Osmanlılar döneminde mutasarrıflık iken Cumhuriyet döneminde bucak olarak yönetilmiştir.1942 yılında Belediyesi kurulan Payas 30.000’in üzerindeki nüfusuna rağmen belde statüsündedir.

     Cumhuriyetin ilk yıllarında 3000 civarında olduğu tahmin edilen Payas’ın nüfusu 1970 yılında 7766’ya ulaşmıştır.3.Demirçelik Fabrikalarının yapımıyla Payas’ta hızlı bir nüfus artışı görülmüş ve 20 yılda yaklaşık 4 kat büyüyerek 1990 yılında 33.443 nüfusa ulaşmıştır.1990’lı yıllarda fabrikalarda çalışıp da emekli olan işçilerin bir kısmının memleketlerine dönmesi ile bir süre Payas’ta nüfus gerilemiş ancak sonradan tekrar artmaya başlamıştır.1999 yılı verilerine göre Payas 33.066 nüfusa sahiptir. Bu nüfusun yaklaşık 4.000’i çevredeki Çağlalık, Sincan ve Kozludere köylerinde olmakla beraber, bu köyler de belde merkeziyle fiilen birleşmiş durumdadır.
Bugün nüfusu 35.000'dir. Payas 2013 yılında ilçe olmuştur.
 

SOKOLLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİ

İstanbul – Halep – Sam – Hicaz yolu üzerinde, Hac ve İpek Yolu kervanlarının kesistigi noktada yer alan bir menzil külliyesi olarak inşa edilen bu eser, devrin kudretli sadrazamı Sokollu Mehmet Pasa tarafından 1574 yılında Mimar Bası Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Payas’taki Külliye, Türk – İslam Mimarisi’nin en güzel ve en güzide eserlerinden birisidir. İnşa tarihi, Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği Edirne Selimiye Camii ile es zamanlı olması sebebiyle, bu nadide eser onun mimarlık birikiminin bir özetidir. Payas, İpek Yolu ile Haleb’e gelen malların denize ulaştığı bir liman olarak, Kıbrıs ve Akdeniz ülkelerine sevk edildiği yer idi. Külliye bu güzergâhı kullanan Hacı Kervanları ile ticaret kervanlarının, limanın ve askeri birliklerin emniyetini sağlamak ve konaklamalarını karşılamak amacıyla II. Selim’in saltanat döneminde inşa edilmiş, Anadolu’nun en büyük külliyesidir. Külliye, 13.000 m2 lık bir alana oturmuştur, Külliyeyi oluşturan ana omurga kuzey-güney doğrultusunda 48 dükkanlık ‘’Arasta’’ dır. Arasta doğusundan,‘’Han’’, ’’Tabhane’’, ’’İmaret’ e açılırken, batısından ise medresesi içinde bulunan ‘’Cami’’, ’’Sübyan Mektebi’’ ve ‘’Kale’’ye açılmaktadır. Yine arasta içerisinden ulaştığımız batı kanadında bulanan ‘’Çifte Hamam’’ ise Külliye’nin yapı grubunu tamamlayıcı bölümüdür. Arasta’nın tam ortasında bulanan ‘’Dua Kubbesi’’ bütün yapıları kuzey-güney ve doğu-batı ekseninde birleştiren yapı ögesi olmuştur.

Külliyenin günümüze sağlam olarak gelen bir tane kitabe bulunmaktadır. Arastanın içinde bulunan hana giriş sağlayan taç kapının üst bölümündeki kitabenin çevirisi aşağıda verilmiştir:

“Âlemin kendisi ile övündüğü ve güzel ahlak sahibi Süleyman’ın oğlu Sultan Selim’in veziri; Bu fani dünyanın geçici olduğunu anladı ve bayrağının daimi olamadığını ve bu dünyanın mihnetlerde bir cehennem olduğunu görerek; Allah rızası için bu hanı yapıp vakfetti ve böylece daha dünyada iken ahiretini mamur eyledi. Allah bu emsalsiz hayrı kabul ede, doğrusu bu ki böyle hayrı herkese nasip etmez. Bu eserin sahibi tarih düşürüp dedi: ben Allah rızası için bu hanı yolcularına vakfettim.928H./1574M.

Yaşar Hoca
 
-------------------------------

  

HAC-UMRE KAMPANYAMIZ

NAMAZMATİK

GÜNÜN DUASI
Ben hep inandım ve inanıyorum duaIarın uzakIarı yakın kıIdığına, yürekIeri bir tuttuğuna!

VEFAAT EDENLER
 

ABONE OL
 
 

ONLINE SAYAÇ
Aktif Ziyaretçi 2
Bugün Tekil55
Ayrıntı