ANA SAYFA HABERLER DUYURULAR GALERİ İLETİŞİM
...::: ...::: PASAPORT İÇİN TIKLAYINIZ!.. :::... :::...      ...::: :::: UMRE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR!.. :::...     
MENU

Reklam Alanı

------------------------------
İKRA KİTAP KIRTASİYE

    Sanayi Mah. Özel Cad.  Süleymaniye Camii yanı Dörtyol

Cep: 0541 596 19 71
-------------------

 EMLAK BEYİ

ARSA-EV-TARLA-İŞYERİ

CEP: 0530 112 8797

www.emlakbeyi.com

 .........................................

YENER

OPTİK & SAAT & LENS
Kozmetik ve Numaralı Lens
Yener&H.Ahmet HİNTOĞLU

 "Gözlükleriniz bilgisayarda hatasız yapılır."
 Mrkz Tel-Fax : 0326 712 2758
 Şube Tel         : 0326 681 8613
 Mrkz: Saat Meydanı No: 2  DÖRTYOL 
 
Şube: Şükrüpaşa Mh.
kurtuluş Cd. No: 44  ERZİN
ahmet_hintoglu@hotmail.com

---------------
KVK

YILDIZ İLETİŞİM

Saat Meydanında sizleri bekliyoruz.Her türlü Cep telefonu ve Aksesuarlarla  hizmetinizdeyiz.

---------------------------------------LİNKLER
Dörtyol-Payas Hakkkında
Dini Bilgiler
İslam Ansiklopedisi
Kur'an-ı Kerim
Hac Sorgulama
ZEKÂT HESAPLA
Dini Kavramlar
SİYER
A.DOST ELLER
HATAY FARAN Tur
EMLAK-ARSA
ZİYARETÇİ DEFTERİ

ANKET
Bu dünyaya ne için geldik?!
2
0
12
1
0

yasarhocam.com (Hacıya Tavsiyeler )
 HACIYA TAVSİYELER–1

        Hacı "Mahşerin provasına" çıkacak. İhramını kefeni bilecek, geride bıraktıklarını Allah'a emanet edecek ve Hz. İbrahim'in binlerce yıl öteden gelen davetine koşacak. Yeryüzünün göbeğine, insanlığın ilk misafirhanesine, dünyanın ilk mabedine yürüyecek.

           Hz. İbrahim'in, Hz. Hacer'in, Hz. İsmail'in, Hz. Muhammed'in kokusunun peşine düşecek. Arafat'ta marifete erip Adem gibi "adam" olacak. Meş'ari'l-Haram'da (Müzdelife) şuura erecek. Mina'da, içindeki ve dışındaki şeytanlarla savaşmak için atış talimi yapacak. Kurban kesip Hz. İbrahim ve İsmail'in teslimiyetini örnek alacak. Dahası, İsmail'i almayıp üstüne bir de İshak'ı bahşeden Allah'ın cömertliğine bakıp, "Eğer Allah isterse, almak için istemez, vermek için ister" diyecek ve Allah için verme yarışına girecek.

          İşte böyle bereketli bir yolculuk hac yolculuğu.. Kim için? Tabii ki her giden için değil. Eğer işin şuurunda değilse kişi, değil gitmek, Kâbe'nin avlusunda yaşayıp ölse hiçbir şey fark etmez. Unutmayın, Ebu Cehil'in evi Kâbe'ye Allah Resulü’nün evinden yakındı.

          Gidip "acı" olmak da var, gidip "hacı" olmak da. Mührü bozulmadan gidip gelenler, zahmetli bir turistik yolculuk yapmış olurlar. Anadan doğduğu günkü gibi temiz ve pak dönmek isteyenler, haccı "ana rahmine" bir yolculuk bilmeliler. Ana rahmine yolculuk yapan insan, yiyecek, içecek, giyecek derdine düşmez. Ana rahminde bunların esamisi okunmaz. Tüm unvanlarını, statülerini, afrasını, tafrasını bırakır. Tüm elbiselerinden soyunur gibi dünyayı soyunur. "Rahmeti" bir ihram gibi kuşanır.

HACCA GİTMEDEN YAPILMASI GEREKENLER:

1-Hacc nedir? Tavafın anlamı ne? Neden say yapıyoruz? Arafat'a çıkmak ne anlama geliyor? Şeytan taşlamak neyi ifade ediyor? Haccın kabul olunması için "bilinçli bir Hacc menasiki" yapılması

gerekir. Bu nedenle Hacca gitmeden önce bilinçlenmeliyiz. Hac ile ilgili kitaplar okuyarak hazırlığımızı tamamlamalıyız. Sadece maddi hazırlık değil, manevi açıdan yani imani yönden de hazırlanmalıyız. İşte böyle kitaplardan bazılarını hacı adaylarına öneriyoruz! Mutlaka okuduktan sonra Hacca gidiniz!

1-Haccı Anlamak-Diyanet yayınları     2- İmam-ı Gazali- Haccın Sırları ve Hikmetleri    3- Ali Şeraiti- Hacc

2-Gittiğiniz gibi dönecekseniz, bu yola hiç çıkmayınız, döndüğünüz zaman  yine eskisi gibi olacaksanız çıkmak için iyice düşününüz, bir sıfat kazanmak için ise bu yolculuk, niçin gittiğinizi yeniden düşününüz..

3- Bu yola çıkmak için ruhunuz, aklınız, imanınız ve bedeniniz ile birlikte karar veriniz.

4-Her gün yürüme alıştırmaları yapın ilk gün 500 metre olarak başlayın bu alıştırmalara her gün ilaveler yaparak günde 5 kilometreye kadar çıkartın çünkü yürümek zorunda kalacağınız günler daha çok olacaktır hafif yokuşlu yollarda bunu yaparsanız daha iyi olur

5- Eşinizle, dostunuzla özellikle komşularınızla helalleşerek, iki rekât sefer namazı kılıp gusül abdesti aldıktan sonra yola çıkınız.

6-Menenjit aşısını sadece müftülüğün bildirdiği yerde vurulacaktır menenjit aşı kartını yanınızda cidde havaalanından geçinceye kadar muhafaza etmelisiniz.

7- Hem kendinizi hem de eşyanızı başkalarına yük etmemek için az eşya alınız, gidiş ve dönüşteki yük hakkınız bütün havayollarında 30 kgdır unutmayınız.

8- Valizler aynı model olduğu için uzaktan fark edilebilecek büyük bir işaret yapıştırılarak belirlenmelidir.

9- Eğer yanınızda çok para götürmek istemiyorsanız Türkiye’de ilan edilen banka hesabına para yatırabilir ve dilediğiniz zaman Mekke ve Medine’de diyanet muhasebelerinden paranızın tamamını veya bir kısmını çekebilirsiniz ancak Arafat’a çıkmadan bir hafta önce ve Arafat’tan bir hafta sonra para çekme imkânınızın olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

10-Herkesin pasaportu kendisinde olmalı ve herkes kendisine verilen aşı kartı ve yurt dışı harç pulu yanımıza alınmalı. Evraklarında eksiklik olmadığını otobüse binmeden önce kontrol etmeliyiz.

11- Kafile belli olduğunda bütün görevlilerin telefon ve görev yeri bilgilerini hemen elde etmelidir.

12-Terlik (ortepedik) veya sandalet türü ayakkabı tercih edilmeli. Bir Güneş gözlüğü de götürün.

13- Sağlık problemi olanlar ilaçlarını ve sağlık raporları varsa mutlaka almalı.

14- Pişik kremi ve pudra itiyaden alınmalı. Pamuklu iç çamaşırı en az 4–5 takım olmalı.

15- Mutlaka cep telefonumuz yanımızda olmalı. Din görevlisinin, merkezlerimizin ve otelimizin telefonlarını kaydetmeliyiz.

16- Dar olmayan ve lastiksiz veya lastiği bol pamuklu çoraplar götürmeliyiz.

HACIYA TAVSİYELER–2

HAC İBADETİNİ YAPARKEN YAPILMASI GEREKENLER:

1- Dünyanın neresinden gelirse gelsin oraya gelenlerin hepsine kardeş gibi bakmalı, kendilerine bir yanlışlıkları hatırlatıldığında bunu bir onur vesilesi yapmayarak verilen bilgi ve yapılan nasihatten yararlanmalıdırlar

2-Günah işlemeye, kavga ve dövüş etmeye karşı kendinizi korumalısınız. Sabırlı olanlar hacı olur.

Adınız sabır soyadınız sebat olmalı.

3- Tavafın mescid-i haram’ı selamlama olduğunu bilmelisiniz tavaf, Allah Teâlâ’nın eda edilişi esnasında konuşmayı mubah kıldığı bir namazdır bundan dolayı küçük ve büyük pisliklerden temiz olmak ve avret yerinin kapalı olması gerekir

4- Kâbe’yi görür görmez dua etmelisiniz. O sırada yapılan dualar kabul edilir dualar Arapça ya da Türkçe yapılabilir önemli olan dua ederken ne söylendiğinin bilinmesidir. Allah sizi hangi dilde dua ederseniz edin anlar hatta hiç konuşmasanız, dua etmeseniz dahi kalbinizden geçeni bilir Allah ile kul arasına dil giremez. Çünkü sevginin, yakarışın dili olmaz. İlk duamız:"Ya Rabbi burada ve buradan sonra yapacağım bütün dualarımı kabul eyle!".

5-İnsanların ne yaptığını takip etmeyi bırakıp kendi amellerine ve ibadetine önem vermelisiniz.

6-Hacer-i esved’i öpmek için sıkışıklık ve izdiham oluşturmamalı çünkü Hacer-i Esved’i öpmek sünnet, kendine ve başkalarına eziyet vermemek ise vaciptir vacibin uygulanması sünnetten daha evladır Allah en iyi bilendir.

7- Hacının tavaf esnasında huşu içinde olması ve kalbinin de başka şeyler ile meşgul olmaması müstehaptır.

8- Arefe günü tembellik, uyuşukluk ve vakti boşa geçirmekten kaçınınız kendinizi dua ve zikirle meşgul ediniz çünkü Resulüllah (sav) şöyle buyurmuştur: (duaların en hayırlısı arafe günü yapılan duadır)

9- Dua yaparken mümkün mertebe Kâbe’ye yöneliniz.

10- Peygamber (sav)’in sünnetine tam olarak uyunuz ve vakarlı hareket ediniz.

11- Namazları mübarek Ravda’da kılmaya önem veriniz (çünkü orası cennet bahçelerinden bir bahçedir).Mümkünse yeşil halının üzerinde kılın.

12- Kabirlerin duvarlarına el-yüz sürmeyiniz ve öpmeyiniz.

13- Medine’de sakin, vakarlı ve edepli olarak hareket ediniz (çünkü sen peygamber (sav)’in ve ashabının ayak bastığı yerlerde yürümektesin).

14- Gülmeyiniz ve yüksek sesle konuşmayınız çünkü Resulüllah (sav)’in yanında yüksek sesle konuşmak hayırlı amelleri boşa çıkartır.

15-Kâbe'den fazla çarşı pazarı tavaf etmek, Kâbe'ye karşı ayıptır. Milletin evi takke, tespih ve seccade doldu. İsraftan başka bir şey olmayan bu tür hediyelerin yerini, okuyanı diriltici bir hacca ikna edecek kitaplar almalı.

16- Makam-ı İbrahim’e ve Kâbe’nin duvarlarına elinizi yüzünüzü sürüp öpmeyiniz bu, sünnete aykırı olan bir bidattir Allah her şeyin en doğrusunu bilir.

17- Eğer çok kalabalık ise tavaftan sonra makam-ı İbrahim’in arkasında namaz kılmak için ısrar etmeyiniz harem-i şerif’in herhangi bir yerinde de kılmanız caizdir.

18- Kadınların ihramdan çıkarken (saçlarını kısaltırken) saçlarını erkeklere göstermemeleri gerekir

19- Klimalı ortama birden geçmemeliyiz. Fanının önüne geçmemeliyiz. Odamızı her gün havalandırmalıyız.

20-Otobüslere ve uçağa bindiğinizde ön koltukları size hizmet edecek hocalarınıza bırakınız.Hizmetin daha iyi olması için,yer veya yatak kavgası yapmayalım.

21-Hocalar sizin dini hizmetinizi yapmanıza yardımcı olacaktır. Ama sizin de onlara yardımcı olmanız lazımdır. Böylece bu ibadetimiz zahmet değil, rahmet olacaktır.

22-Unutmayın fotoğraf çekmeye veya gezip de yemeye içmeye gitmediniz. Manevi havayı hissetmelisiniz.

23-Bol bol kendinize ve ümmet-i Muhammede dua ediniz. İnci-boncuk değil güzel hatıralarla ve kazanımlarla gelin.

         Bayanların Ravza-ı Mutahhara Ziyaret Saatleri 

Sabah: 07.00 11.00 Öğle : 13.30 15.30 Akşam: 21.30 23:00

Allah kabul eylesin.                                                                                                                                                                 www.yasarhocam.com
                                                            HAC-UMRE DÖKÜMANLARI için Tıklayınız

Yaşar Hoca
 
-------------------------------

  

HAC-UMRE KAMPANYAMIZ

NAMAZMATİK

GÜNÜN DUASI
Ben hep inandım ve inanıyorum duaIarın uzakIarı yakın kıIdığına, yürekIeri bir tuttuğuna!

VEFAAT EDENLER
 

ABONE OL
 
 

ONLINE SAYAÇ
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Tekil56
Ayrıntı